גיזום עצים וכריתת עצים מקצועית – המדריך המלא

שטחי החוץ ברחבי העיר כוללים מגוון רחב של פינות חמד הכוללות: שיחים, עצים, פרחים ומדשאות. פינות אלה מוסיפות לאוויר חמצן נקי ומראה ירוק ומרענן. עם זאת, פעמים רבות נדרש לתחזק את הגינות ופינות הנוי, לגזום ענפים ולשוות לרחוב או הגינה מראה מסודר יותר. בחודשי החורף, העלים נופלים אט אט מעצים שאינם ירוקי עד בשלכת, בימים חמים הענפים היבשים שנותרו עשויים להוות סכנת חיים של ממש משום שהם מתייבשים ונופלים. לכן, רבים מזמינים לאורך השנה שירותי גיזום עצים בכדי למנוע סכנה ולמראה מאוזן יותר. כמו כן ניתן להזמין כריתת עצים במקרה שהעץ כולו מהווה הפרעה. לפניכם המדריך המלא לכריתה וגיזום עצים.

תהליכי גיזום העצים

תהליך גיזום של עצים ושיחים מבוסס על מספר פעולות ראשיות ששמן מעיד על סיבת הגיזום. פעולות אלה מכונות: קיטום, הסחה, הקצרה ודילול. נפרט מעט על כל אחת מהן.

קיטום עצים

כאשר עץ גדל ומתפתח, ענפיו נוטים להתפצל לכיוונים רבים. על מנת למנוע התפצלות זו, נהוג לבצע גיזום הקרוי “קיטום”. אם למשל תבחנו פרויקטים רבים של גיזום עצים בתל אביב או של גיזום עצים בשרון, תגלו כי את הקיטום מבצעים בחלק בו הענף מתפתח לכדי עץ באזורים הקרובים לכבישים ולמדרכות, על מנת למנוע מענפים אלה להתפתח לכיוונים לא רצויים. בדרך כלל כאשר עץ נמצא על המדרכה, נגזום את העץ באופן שיתפתח יותר לגובה ופחות לצדדים. לעומת זאת, בגינות גדולות בהן העצים גדלים, תגלו כי מתבצע פחות קיטום של העץ, בשל השטח הרב שיש לו המאפשר לו להתפתח גם לרוחב.

 גיזום הסחה: מהו וכיצד הוא מתבצע?

פעולה נוספת מכונה “גיזום הסחה”. טכניקה זו מיועדת לכוון את העץ לגדול לכיוון המתאים עבורנו בעיצוב חללי החוץ. ההשפעה של גיזום זה ארוכת טווח, והיא מסייעת לעצב את העץ. בדרך כלל הגיזום יתבצע תוך בחינת הצורה בה גדל העץ, לאחר מכן, גוזמים את הענפים המשנים את צורתו. גיזום הסחה מתבצעת בדרך כלל בשילוב טכניקה נוספת המכונה גיזום דילול.

גיזום עצים

 גיזום דילול

גיזום דילול, כפי שמעיד עליו שמו, נועד למנוע מהעץ להיות סבוך מדי. בגיזום זה יש לגזום את הענפים המיותרים החל מתחילתו של הענף. הטכניקה משמשת גם לשיחים עבותים אשר מעוניינים לשוות להם מראה דליל יותר ומאוזן.

 גיזום הקצרה

מעוניינים שהעץ יראה טוב יותר? ניתן לבצע זאת בטכניקה המשלבת דילול והסחה, וליצור מראה של עצים כמו בגלויות. אך לפעמים טכניקות אלה אינן מספיקות, לעתים הענפים ארוכים מדי ויש לקצרם. טכניקה זו צריכה להתבצע עם תכנון מקדים של העץ, משום שהיא עשויה להפוך אותו למסוכן.

מהי חשיבותו של תכנון הענפים שישארו בעץ?

חשוב מאד להשאיר בעץ ענפים תחתונים עבים הגדלים בצורה אופקית. מדוע? ענפים אלה בולמים ענפים יבשים אחרים שנופלים לקרקע וכן מונעים שבירה של העץ. צריך לזכור כי במהלך השנה, בעצים העוברים שלכת, עלי העץ ולעתים גם פירות שגדלים עליו עשויים לגרום לצמרת העץ להיות כבדה מאד. צמרת כבדה עשויה להוות משקל עודף לעץ בעל גזע עדין או חולה והעץ עשוי להשבר. ענפים הנמצאים בחלקו התחתון, מאזנים את המשקל ומפחיתים הן את הסיכון של שבירת העץ והן את הסיכון של ענפים הנופלים מגובה רב. לכן, כאשר חברה מקצועית מבצעת גזימת עצים היא לא גוזמת אותם באופן מקרי. השיקולים שנלקחים בחשבון הם אסתטיים ובטיחותיים נרחיב על כך מעט.

גיזום לצרכים אסתטיים

מרבית העצים הנמצאים בגינות הנוי, יהיו מסוגים הזקוקים לגיזום ולעיצוב למשל, עצי ברוש קטנים המשמשים לנוי, יזדקקו לגיזום קל על מנת לשוות לעץ צורה סימטרית. אם תשימו לב לא כל עצי הברוש גדלים באופן שווה, וכאשר יש מספר עצים זה לצד זה חלק מהם יגדלו יותר לרוחב ואחרים פחות. לכן, הגיזום ישווה גם לעצים אלה מראה סימטרי ואחיד לגינה מושלמת.

גיזום לצרכי בטיחות

חשוב לדעת כי חלק ניכר מפעולות הגיזום מתבצע לצרכי בטיחות. פעמים רבות העץ עשוי להתפתח ולגדול לכיוונים מסוכנים, לדוגמה ליד כבלי חשמל ובמיוחד אם המשקל שלו אינו מאוזן ויש מזג אוויר סוער, במקרים אלו קיימת גם סכנה מפני קיומם של ענפים שעברו תהליכים שונים אשר הפכו אותם לחלשים. תהליכים אלה יכולים להיות כתוצאה מ: מזג אויר, פגיעה של עץ אחד בענף, גיזום לא מקצועי או הזדקנות ומחלות של העץ המתרחשות בשל מזיקים שונים.

כאשר בודקים כיצד לכרות עץ מנוון? חשוב לשים לב האם פעולת הכריתה עצמה מסוכנת וכן האם יש סכנה לרכבים או מבנים נוספים בסביבתו של העץ? עצים מבוגרים מאד או גבוהים מאד, יש לגזום ולכרות בהדרגה על מנת שלא לגרום לנזק רב. בדרך כלל יש לבצע הערכת המצב על ידי: סריקה של סממנים חיצוניים, בחינת הטיפולים השונים שהוענקו לעץ על ידי האדם שטיפל בגינה בעבר וכן מזג האוויר הצפוי בסביבתו של העץ. אם נראה שגם בעתיד העץ עשוי להוות סיכון, מוטב לכרות אותו לחלוטין ולא להסתפק בגיזום בלבד.

תהליכי גיזום העצים

האם כל עץ זקוק לגיזום?

לא, חלק מהעצים אינם זקוקים לגיזום כלל. עצים אלה מכונים עצים בעלי “בקרה אמירית”. המבנה שלהם נשאר בדרך כלל קבוע, ולכן הענפים שלהם לא יגדלו יתר על המידה. דוגמ מצוינת לעצים בעלי בקרה אמירית הינם עצי ארז וברוש )אך לא ברוש קטן לנוי כפי שצוין הנ”ל).

כריתת עצים: לא בכל מחיר

נסכם בעובדה חשובה. כיום, בעידן בו אנו מודעים לחשיבות הטבע במתחם אורבני, יש לבצע כריתת עצים בשרון ובאזורים אחרים רק במצבים של חוסר ברירה כאשר רוצים לבנות באזור בו נמצא העץ או כאשר הוא מהווה סכנה. בדרך כלל תתבצע כריתת עץ בחצר פרטית, אך כאשר מדובר במתחמים ציבוריים, יתבצע בעיקר גיזום להגנה על העץ וסביבתו. חשוב להעזר בשירותי חברה מקצועית ולא לנסות לכרות או לגזום בעצמכם על מנת שהתהליך יתבצע בצורה נכונה ובטוחה.

 

 

 

 

 

מלאו את הטופס המצורף ונחזור אליכם במהרה

צרו איתנו קשר

פרטי קשר:

 

טלפון: 052-3352901​​ [אוהד]

 

דוא"ל: ohadofer@gmail.com

 

כתובת:  מושב היוגב, עמק יזרעאל

חשיבותו של הקומפוסט לגינה       הקמת גינה       גינון בקיסריה       תחזוקת המדשאה       תכנון גינות       חיפויי קרקע       גיזום גדר חיה      הכן גינתך לחורף

C  2016

 Mr Green.co.il - כל הזכויות שמורות ל

פרטי קשר:
 

טלפון:     052-4722723 [עומרי]

דוא"ל:      ohadofer@gmail.com

כתובת:  מושב היוגב, עמק יזרעאל

052-3352901​